|
Jak to działa
Zastosowana technologia polega na dwustopniowej, beztlenowej fermentacji surowców, która zapewnia ich bardzo wysoki stopień przetwórstwa do biometanu.
Przerób odbywa się poprzez zbiogazowanie materiału organicznego. Wytworzony w komorach fermentacyjnych biometan zasila agregaty kogeneracyjne, produkujące energię elektryczną i cieplną. Efektem biogazowania, obok energii elektrycznej i cieplnej, jest płynny nawóz organiczny oraz paliwa stałe (brykiet lub pellety).
Przebieg procesu technologicznego przedstawia się następująco:
- ze zbiorników magazynujących substraty są podawane do komór fermentacyjnych (Fermentatorów). Niektóre substraty posiadają różną długość procesu fermentacji, w związku z tym istnieje możliwość wykorzystania dwóch komór fermentacyjnych.
- w komorach fermentacyjnych następuje uwodnienie materiału, wstępna homogenizacja oraz podgrzanie do temperatury około 39°C. Substraty są systematycznie mieszane.
- zostaje zapoczątkowany proces fermentacji i produkcji biometanu.
- po określonym czasie, częściowo przefermentowany materiał zostaje przetransportowany do Komory Fermentacji Wtórnej, a Fermentatory zostają uzupełnione w celu utrzymania ciągłości procesu fermentacji.
- w Komorze Fermentacji Wtórnej proces fermentacji zostaje dokończony a następnie przetransportowany do Zbiornika Pofermentacyjnego. Na tym etapie materiał ma postać płynną o zawartości masy suchej ok. 10%.
- ze Zbiornika Pofermentacyjnego materiał jest podawany do separatora, który oddziela płyn od frakcji stałej, co powoduje zwiększenie zawartości masy suchej do poziomu 15-20%.
- płynna część może stanowić doskonały wysokogatunkowy nawóz organiczny przeznaczony dla rolnictwa.
- biometan z procesu fermentacji trafia do instalacji odsiarczającej, a następnie do zbiornika, w którym jest zbierany w celu uzyskania odpowiedniego ciśnienia.
- następnie jest przekazywany do siłowni, gdzie znajdują się agregaty kogeneracyjne, które spalają biometan wytwarzając energię elektryczną. Energia cieplna jest odzyskiwana z systemu chłodzenia agregatów oraz wytwarzanych przez nie spalin.
- energia elektryczna wytworzona w agregatach trafia w 90% do sieci ZE, lub bezpośrednio do odbiorcy (np. do dużego zakładu przemysłowego) (ok. 10% zużywa na własne potrzeby instalacja),
- energia cieplna zostanie dostarczona do miejskiej sieci cieplnej lub bezpośrednio do odbiorcy,
- technologia jest procesem hermetycznym a tym samym nie generuje odorów i jest bezodpadowa
|