agroelektrogaz

agroelektrogaz.pl      z ostatniej...
Kliknij aby wydrukować Z ostatniej chwili

Po kilku nieudanych próbach organizatorzy akcji bicia światowego rekordu prędkości samochodu napędzanego biogazem w końcu dopięli swego.

Specjalnie przygotowane Audi A4 podniosło poprzeczkę, zostając oficjalnie rekordzistą, z wynikiem o 20 km/h lepszym od dotychczasowego rekordu, należącego do Bugatti Veyrona.

Biogaz charakteryzuje się liczbą oktanową pomiędzy 120 a 140, co oznacza więcej energii do napędzania silnika samochodu, niż w przypadku najlepszych klasycznych benzyn klasy premium.

Za kierownicą specjalnie przygotowanego Audi A4 zasiadł niemiecki kierowca wyścigowy Jürgen Hohenester. Na torze w Papenburgu w Dolnej Saksonii udało mu się osiągnąć maksymalną prędkość 364,6 km/h, która została zaakceptowana przez komisję i wpisana do Księgi rekordów Guinnessa.

Do testu wybrano Audi A4, pod maską którego pracował przerobiony silnik V6 pochodzący z modelu S4, z pojemnością skokową zwiększoną z 2,7 do 3 litrów. W normalnych warunkach motor ten charakteryzuje się potężną mocą 800 koni mechanicznych, jednak dla zwiększenia jego trwałości ograniczono ją do i tak niemałych 700 KM. Wynik ten jest dalece lepszy od 265 koni mechanicznych generowanych przez oryginalny silnik 2,7 biturbo.

- Ustanowienie tego rekordu pokazało, że biogaz może być dobrą alternatywą dla klasycznych paliw - powiedział po teście dr Behrning z organizacji TÜV.

Kolejnym celem, jaki postawiła sobie ekipa, jest zwycięstwo w klasyfikacji generalnej podczas Tuner Grand Prix na torze Hockenheim.

(c) 2009 agroelektrogaz.pl